Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

«Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!»

22 05 2017 022 травня 2018 року у державному архіві Тернопільської області проведено тематичний семінар до Дня пам'яті жертв політичних репресій та у зв’язку з 80-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років в Україні за участі науковців та представників громадських організацій. Семінар відкрив директор держархіву області, кандидат історичних наук Федір Полянський та акцентував увагу на важливість відновлення історичної правди про скоєні політичні репресії, збереження документальної пам’яті та належне вшанування пам’яті жертв політичних репресій.

Щорічно у третю неділю травня в Україні відзначають День пам'яті жертв політичних репресій.

День пам'яті жертв політичних репресій встановлено згідно з Указом Президента від 21 травня 2007 року з метою належного вшанування пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства.
За період Великого терору на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів (інші заходи покарання охоплювали менше 1 %, звільнено було тільки 0,3 %). Терор і репресії зачепили майже всі верстви українського населення: науковців, політиків, військових, священиків, представників культури, селянство.

22 травня 2018 року у державному архіві Тернопільської області проведено тематичний семінар до Дня пам'яті жертв політичних репресій та у зв’язку з 80-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років в Україні за участі науковців та представників громадських організацій. Семінар відкрив директор держархіву області, кандидат історичних наук Федір Полянський та акцентував увагу на важливість відновлення історичної правди про скоєні політичні репресії, збереження документальної пам’яті та належне вшанування пам’яті жертв політичних репресій.
Кандидат історичних наук, доцент ТНПУ ім. В. Гнатюка, член обласної редакції науково-документальної серії книг «Реабілітовані історією. Тернопільська область» Петро Гуцал зазначив, що: «Увічнення жертв терору має для українців загальнонаціональне значення», та звернув увагу на проблеми із виявлення документів репресованих осіб.
Науковий співробітник Тернопільського обласного історико-меморіального музею політичних в'язнів, громадський діяч Ігор Олещук ознайомив присутніх з деякими історичними аспектами здійснення репресій проти українського народу та наголосив на необхідності продовження роботи по збору інформації про осіб, які зазнали політичних репресій, відстоювали українську незалежність в часи національно-визвольної боротьби ХХ ст.
Заступник голови правозахисної організації дітей репресованих тоталітарним режимом Марія Мацук розповіла присутнім історію створення організації, окреслила напрямками діяльності, а також ознайомила із основними аспектами Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років». Зокрема наголосила, що довідки або посвідчення про реабілітацію, видані у державах – республіках колишнього Союзу РСР або державними органами Союзу РСР, є чинними на території України.
Не залишили байдужими учасників семінару спогади члена правління правозахисної організації дітей репресованих тоталітарним режимом Марії Чирки. До речі, за значний особистий внесок у державне будівництво, консолідацію українського суспільства, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, активну громадську діяльність, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм пані Марія у 2015 році була нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.
Заступник начальника управління з питань внутрішньої політики, релігій та національностей Петро Атаманчук зазначив, що його родина теж зазнала політичних репресій. Також підкреслив, що держава робить багато щодо соціального захисту цієї категорії населення, та потрібно ще багато працювати над вдосконаленням законодавчої бази. Також проінформував, що в області проводилось і буде проведено чимало заходів у зв’язку з 80-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років в Україні.
В рамках семінару було відкрито книжкову виставку «Народ мій є! Народ мій завжди буде! Ніхто не перекреслить мій народ!», з експозицією якої присутніх ознайомила головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Оксана Сулима.
На виставці представлені монографії, збірники наукових праць, присвячені цій трагічній темі. Серед представлених матеріалів – збірник документів «Великий терор в Україні. «Куркульська операція» 1937-1938 рр.», який висвітлює одну з головних складових «Великого терору» – масові політичні репресії комуністичного режиму у 1937-1938 роках, проведені відповідно до оперативного наказу народного комісара внутрішніх справ СРСР М.І.Єжова; джерелознавче дослідження «Масовий терор як засіб державного управління в СРСР» (С. Білокінь); науково-документальне видання «Остання адреса», в якому вперше надруковано велику частину архівних матеріалів, що проливають світло на долі українських політв'язнів Соловецької тюрми, розстріляних за доби Великого терору. Увагу відвідувачів приверне праця І. Біласа «Репресивно-каральна система в Україні в 1917-1953. Суспільно-політичний та історико-правовий аналіз» та книги із серії «Літопис нескореної України». Експонуються видання інституту історії України та Всеукраїнської спілки краєзнавців «Репресоване краєзнавство», дослідження тернопільського краєзнавця Є. Гасая про замордованих сталінським і брежнєвським режимами українських письменників, художників, композиторів, акторів, військових, урядовців; книга С. Підгайного «Українська інтелігенція на Соловках. Недостріляні». Доповнюють експозицію світлини із зображенням меморіального знаку в урочищі «Сандармох», які опубліковані у путівнику по меморіальному музеї-садибі Леся Курбаса у с. Старий Скалат. Цікавими для дослідників та відвідувачів архіву книги науково-документальної серії «Реабілітовані історією. Тернопільська область», книга пам’яті «Малолітні політв'язні Тернопільщини». Не залишать байдужими Списки страчених, репресованих НКВС у 1939-1941 рр. у Борщівському, Заліщицькому, Товстенському, Бережанському районах, список в’язнів Чортківської тюрми, розстріляних в Умані 20-21 липня 1941 р., які опубліковані у дослідженнях Н.Мизака «За тебе, свята Україно».
Запрошуємо всіх до перегляду експозиції книжкової виставки.

Оксана Сулима,
головний спеціаліст відділу
інформації та використання документів

22 05 2017 1

22 05 2017 2

22 05 2017 3

22 05 2017 4

22 05 2017 5

22 05 2017 6

22 05 2017 7 22 05 2017 8