Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

«Історія міста Збаража в старих документах, світлинах, картах»

DSCN20256 травня 2018 року, в рамках святкування Дня міста Збараж, у приміщенні Збаразького замку, відбулось відкриття виставки «Історія міста Збаража в старих документах, світлинах, картах» із фондів Державного архіву Тернопільської області.

У відкриті виставки взяли участь працівники Державного архіву Тернопільської області та Національного заповідника «Замки Тернопілля», представники органів влади та ЗМІ.
На відкритті заходу, директор держархіву області Федір Полянський наголосив у своєму виступі на значенні виїзних виставок архівних документів для популяризації української історії і закликав «шанувати нашу минувшину: дивитись на неї очима історика, а читати мовою документів».
Заступник начальника інформації та використання документів держархіву Ольга Дишлюк проаналізувала основні масиви документальної спадщини з історії Збаражчини та закликала досліджувати нові краєзнавчі теми.
Заступник генерального директора НЗ «Замки Тернопілля» Руслан Підставка подякував архівістам за пророблену роботу з виявлення документів з історії Збаража та висловив сподівання за подальшу плідну співпрацю.
Загалом, документи, що розміщені в експозиції виставки «Історія Збаража в старих документах, світлинах, картах» у Збаразькому замку можна розділити на окремі розділи.
В першому розділі – представлені плани м. Збаража із зазначенням місця будівництва моста через річку Гнізну, план будівництва Збаразького замку, карти розміщення доріг у Збаразькому повіті станом на 1934 рік, а також лист про необхідність взяття під охорону будівель Збаразького замку датований 1941 роком.
Наступна частина експозиції – це документи з історії Збаразького повіту в різні періоди ХХ століття. Зокрема, це відомості начальника Збаразького повіту про населені пункти, територію повіту, розподіл землеволодінь, кількість фабрик і заводів, шляхи сполучення, урядові і громадські установи станом на 1914 рік, загальна характеристика Збаразького повіту станом на 1933, 1935 роки, список підприємств, які розміщувались у м. Збаражі і Збаразькому повіті у 1941 році (під час німецької окупації) та відомості про наявність історичних пам’яток на території повіту (району) станом на 1933, 1974 роки.
У третьому розділі розміщені документи які висвітлюють громадське та культурне життя до 1939 року у Збаражі. Найдавніший документ в експозиції виставки - лист членів громади м. Збаража від 08 лютого 1903 року про наміри заснувати в місті читальню товариства «Просвіта», яке підписали Олексій Заячківський, Тома Качоровський, Теодор Заячківський, Лука Цюрпак та лист воєводського уряду в Тернополі до повітового староства в Збаражі про безпідставне закриття читальні товариства «Просвіта» (1932р.). Також наявні документи товариств «Сільський господар» (1927р.), «Український дім» (1924р.), «Союз українок» (1932р.), «Боян» (1936р.), «Каменярі» (1937р.), «Сокіл» (1929р.). Цікавим є інформація про створення у 1913 році на базі філії «Руського педагогічного товариства» «Українського педагогічного товариства». Перелік фільмів, демонструвались в кінотеатрі «Сокіл» в 1933-1935 рр.
В експозиції є світлини активістів «Просвіти», активістів «Просвіти» з диригентами народних хорових колективів, просвітянські хори сіл Скорики, Голошинці, Медин, Пеньківці в 1935 – 1936 рр.
Про розвиток освіти у міжвоєнному Збаражі розповідають документи: протоколи Педагогічної ради 7-класної школи в м. Збаражі (1933р.), список викладачів гімназії ім. Сенкевича (1928р.)
На виставці представлені і документи, що висвітлюють санітарний стан міста та розвиток охорони здоров’я: звіт про діяльність відділу охорони здоров’я Збаразького Галревкому за 1922 рік, розпорядження бургомістра м. Збаража про дотримання санітарних норм населенням та промисловими підприємствами (1935р.), план будівництва лазні у м. Збаражі (1939р.), паспорт Збаразької районної станом на 1945 рік.
Цінною є інформація про зняття з реєстрації римо-католицької громади в м. Збаражі та передачу приміщення костелу під клінічну лабораторію у 1950 році.
Отже, Збараж – це місто з великою історією!


Заступник начальника відділу
інформації та використання документів Ольга Дишлюк