Developed in conjunction with Joomla extensions.

Державний архів Тернопільської області
Ukrainian English Polish Russian

«Живи у віках, Україно!»

У Державному архіві Тернопільської області відкрилася документальна виставка «Живи у віках, Україно!» присвяченої 26-й річниці проголошення Незалежності України.
Виставку відкрив директор держархіву області Федір Полянський. З вітальним словом виступив заступник голови Тернопільської обласної ради Любомир Крупа.
Учні 8-го класу комунального закладу Великоберезовицької ЗОШ І-ІІІ ступенів, а саме Жовнірчик Вікторія, Юзьків Сергій, Іваніцька Вікторія під керівництвом вчителя історії Хабло Наталії та вчителя християнської етики Любові Венети розповіли вірші та проспівали патріотичні пісні.
    Екскурсію експозиціями виставки здійснила головний спеціаліст архіву Ковальчук Оксана.

 

   До першого розділу виставки увійшли документи Комуністичної партії України, які демонструють політичні настрої українського суспільства у переддень незалежності. Кроки місцевого обкому КПУ з метою недопущення демократизації суспільства, висвітлюються в документах з переліком оперативних заходів по «оздоровленню» політичної обстановки в Тернополі і області, 1989 р., про негативні зміни ідеологічної ситуації в області, 1989 р.
Цікавими будуть документи про Народний Рух України за перебудову і його внесок в боротьбу за незалежність України. Це Програм НРУ, 1989 р., Аналіз програми НРУ, 1989 р., світлини голови НРУ- Івана Драча та лідерів Руху, Тернопільської делегації на Першому Установчому з’їзді НРУ 8 - 10 вересня 1989 р. Представлені світлини походу на Микулинецький цвинтар 30 липня 1989 р. і віче на біля могили політв’язнів, закатованих НКВС у Тернопільській тюрмі 1941р. Доповідь голови Тернопільської крайової організації НРУ М. Левицького на вічі, надрукована у газеті «Тернове поле», у грудені 1989 р. Структура Тернопільського крайового Руху. Заява Ради Народного Руху за Перебудову і Ради товариства «Меморіал», оргкомітету по проведенню мітингу 24 серпня 1989 року.
   На виставці експонується газета «Дзвін» за липень 1989 р., видання Тернопільського обласного історико – просвітницького товариства «Меморіал», світлини членів НРУ та «Меморіалу» Борщівського району.
   В окремий розділ виставки увійшли матеріали і документи, що висвітлюють події 1990 – початку 1991 років.
21 січня 1990 р. народний Рух України організував акцію «Українська хвиля» - живий ланцюг від Києва до Львова, яким відзначили річницю Злуки УНР і ЗУНР, кількість учасників від 450 тис. до 3 млн. осіб. На виставці експонуються світлини цих подій.
На виставці представлені світлини голодуючих студентів в Києві, жовтень 1990 р. та світлини демонтажу пам’ятника В.Леніну в Тернополі 8 серпня 1990 р.
Звернення Тернопільської міської ради до Президії Верховної Ради УРСР з пропозицією дати рішучу відсіч злочинним діям незаконного ДКНС. Документи Тернопільської обласної ради за цей буремний час також свідчать, що наша місцева влада не побоялася суперечити організаторам «путчу» і не виконувала злочинних вказівок.
   Тисячі прикладів героїзму і відваги, непохитності і жертовного патріотизму є тією високою ціною, яку заплатили і продовжують платити українці за свою державу і незалежність.
   Варто додати, що і наш працівник архіву, Ігор Крочак, сьогодні стоїть у бойовому строю на Сході України на захисті Незалежності України.
   Будьмо єдині, патріотичні і сильні! Слава Україні! Героям Слава!
   Головний спеціаліст ДАТО Оксана Ковальчук

01 02

03 

04 05

06 07

08